Mardin Dara Antik Kent

Mezopotamya’da Az Bilinen Şahane Antik Kent:DARA 
Dünya üzerinde efsane dolu, mistik ve bu derece güzel olan çok az şehir vardır, Mardin de bunlardan biri. Mardin’in 30 km güneydoğusundaki Oğuz Köyü’nde yer alan Dara Antik Kenti ise Mardin’in ve Anadolu’nun binlerce yıllık geçmişine tanıklık ediyor, kadim bir coğrafyanın kültürlerini kucaklıyor.

Tarihte Yukarı Mezopotamya’nın en önemli yerleşimlerinden biri olarak kabul edilen Dara Antik Kenti, Doğu Roma İmparatorluğu’nun doğu sınırını Sasanilere karşı korumak için, askeri amaçlı bir garnizon kenti olarak kurulmuş. Yapılan arkeolojik kazılarda dünyanın ilk su barajına ait kalıntılara rastlanan Dara oldukça geniş bir alana yayılıyor.

Şimdiye kadar yapılan kazılarda yalnızca % 30’u gün yüzüne çıkarılan Dara’da, kale, köprü, su kanalları, su sarnıçları, kilise, arasta, saray, çarşı, zindan, tophane, kaya mezarları ve sivil yerleşim yapılarına ait kalıntıların yanı sıra, Oğuz Köyü çevresinde de tarihleri Geç Roma dönemine dek uzanan mağara evler de yer alıyor.

Kenti çevreleyen surlar, kuzey kapısından başlayıp Zellace bölgesini ve içerisindeki mağaraları da içerisine alarak Tophane’ye dek ulaşıyor. Buradan Bertevi Sarayı’nın yanındaki güney kapısı ile birleşerek eski mezarlık Mahsara’yı da içerisine alıp Kesik Kaya üzerinden Hakni bölgesine çıkıyor. Böylece bu sur duvarları içerisindeki iç kale ile birlikte Osmanlı döneminde yapılmış Kale Camii’nin doğusunda birleşiyor. Tatilde Güneydoğu turuna çıktığınızda Mardini gezmeden dönmeyeceğinizi düşünürsek kesinlikle görülmesi gereken muhteşem bir yer 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir